A Nádasdy-vár épületegyüttese nemcsak történeti szempontból meghatározó eleme a városnak. A Sárvár szívében magasodó, legtöbbet kaputornyával és a várárkot átívelő boltíves hídjával ábrázolt várkastély a nemzeti örökség része. A vár ad otthont a Nádasdy Ferenc Múzeumnak ahol számos értékes látnivaló várja a látogatókat.
A Kossuth tér déli oldalát lezáró reneszánsz várkastély az ország egyik legkiemelkedőbb műemléke, a város szimbóluma. A mai palotaegyüttes délnyugati sarkában álló XIII. sz-i, háromszintes lakótoronyból, s a mai épülettömb északi egyemeletes szárnyából fejlődött ki. E vár első említése 1288-ból való. A következő nagy építkezések a XV. Század második felében, a gótika jegyében folytak. A Kanizsai család idején a mai déli szárny helyén háromszintes reprezentatív termekkel ékesített főúri lakóépület készült el. A XV. század végén készült el a mai kaputorony alsó szintje. A XVI. század elejére nagy kiterjedésű zárt udvar alakult ki, a védelmet a természeti adottságok mellett, a rótt palánkos földsáncok biztosították. A Nádasdy család 1534-1671 között birtokolta a várat. A reneszánsz stílusban folyó építkezések eredményeképpen kialakult a várpalota azon formája, amilyennek napjainkban ismerjük.
A vár ad otthont a Nádasdy Ferenc Múzeumnak, ami a Dunántúl legnagyobb alapterületű kiállító terével bír. A múzeum számos látnivalóval várja a látogatókat.
A díszterem mennyezetfreskói 1653-ban készültek el. A mai látható óolasz bástyás
védelmi rendszer 1588 és 1615 között épült. A díszterem mennyezetfreskóit 1653-ban Hans Rudolf Miller készítette el, az oldalfalak ószövetségi témájú képeit Dorfmeister István festette 1769-ben. Estei Ferdinánd főherceg 1803-ban vásárolta meg a várat, amelyet utódja restauráltatott. A reneszánsz árkádsort a keleti szárnyon befalaztatta. Az emeleti szárnyon folyosók épültek, így a kastély körbejárhatóvá vált. A várárok vizét lecsapolták, s felépítették a ma is látható hidat. A XIX-XX. század folyamán csak kisebb átalakítások történtek, így a vár napjainkig is a XVI-XVII századi erődített későreneszánsz várkastélyok hatását kelti. A vár részletes története letölthető itt.
Igazi különlegesség a magyar huszárság történetét felvázoló gyűjtemény. A leglátványosabb viszont talán az iparművészeti tárlat: a reneszánsztól napjainkig láthatók bútorok, berendezési tárgyak, és a gazdag európai üveggyűjtemény. A Sárvár története című kiállítás emléket állít a magyar történelemben és a város életében is jelentős szerepet játszó birtokosoknak - illetve azok kultúratámogató szerepének.
A múzeum állandó kiállításai:
- Huszárok a történelem forgószínpadán (egyike az Európában összesen négy helyen létező huszárkiállításoknak)
- Carta Hungarica: 16-17. századi, Magyarországot ábrázoló eredeti térképek
- Bajor kincsgyűjtemény (a Sárváron egykor idejüket töltő bajor királyi család étkészletei, dísztárgyai)
- Történeti üveggyűjtemény (míves üvegek Japántól Kínán és Oroszországon át az Osztrák-Magyar Monarchiáig)
- bútor berendezések a reneszánsztól a barokkig
- a díszterem történeti tárgyú, és ótestamentumi jeleneteket ábrázoló 17. és 18. század közepi freskói
- Sárvár története kiállítás
Nyitva tartás:
-
Naponta 9.00 – 17.00
-
Hétfő: Zárva
A Nádasdy-vár hotelunktól mintegy 500 m-re található, belépőjegy a recepción vásárolható.
Képgaléria a Nádasdy várról>>
Forrás: www.sarvar.hu